MOTTO: "Hřebík, který čouhá, dostane kladivem."

Autorem veškerých kreseb na blogu je TARASKON.

Devět světů

10. listopadu 2008 v 21:23 |  SEVERSKÁ MYTOLOGIE
Devět světů

Severská kosmologie, tak jak ji podávají prameny severské mytologie, rozeznává devět světů. Jejich názvy jsou zakončeny na -heimr (-heim; říše, svět) nebo -garðr (-gard; sídlo, země). Podle současných výzkumů jména všech světů původně končila na -heimr (Midgard byl Mannheim, svět lidí, a Ásgard měl název Godheim, svět bohů).
Mimo Midgard ("středozem") se dá zbývajícíchh osm světů rozdělit do protikladných dvojic:


SvětProtisvětKontrast
MúspellheimNiflheimOheň a horko × Led a chlad
AsgardHelheimNebe a hrdinská smrt × Podsvětí a obyčejná smrt
VanaheimJötunheimTvoření × Ničení
ÁlfheimSvartálfheimSvětlo × Temnota

V umístění světů panuje trochu nejasnost. Tři kořeny Yggdrasilu vyrůstají u tří studní, které jsou umístěné ve třech různých světech (což naznačuje, že tyto světy jsou na stejné úrovni), ale na stranu druhou je Ásgard a Álfheim umísťen do nebe. Příliš jasný není také vztah mezi Helheimem a Niflheimem (Helheim, říše mrtvých, by měla ležet v podzemí a Niflheim na východě, někdy se však jako říše mrtvých označuje Niflheim nebo jeho část).

Nad zemí
  • Álfheim (Ljósálfheim, Lichtalfheim) - říše světla, země světlých elfů (álfů), vyšších přírodních duchů, současně úroveň intelektu ducha. Světlí álfové, kteří jsou "jasnější než slunce" žijí v Álfheimu (Ljósálfheim), světu nad Midgardem, domovem lidí. Jsou příbuzní Vanů, tvoří družinu boha Freye a pohybují se také mezi bohy v Ásgardu. V jednom příběhu je dokonce bohyně Freya obviněna Lokim že její milenci byli kromě Ásů i mnozí álfové. Jejich působnost zřejmě souvisí s plodností a přírodou. V severských ságách občas také dochází k sňatku mezi álfem a člověkem.
  • Ásgard (Asgard, staronordicky: Ásgarðr) - sídlo Ásů byl severský "ráj", domov bohů. Místo všech spravedlivých odvážných lidí, kterým je dovoleno žít po boku Ásů. Ásgardu vládne nejstarší Ás Ódin se svojí ženou Friggou v síni celé ze stříbra, která se jmenuje Valaskjalf. Na jižním okraji nebe stojí síň Gimlé, která je nezničitelná a jako jediná přetrvá i Ragnarök. Ásgard je symbolickou říší vědomí a vyššího Já, jehož prostřednicvím nacházíme cestu k pravé podstatě své bytosti. Kromě Valaskjalfu patří odinovi i Valhalla - velká dvorana určená pro padlé na bitevním poli. V této dvoraně, která je vyzdobena oštěpy a štíty a vybavena zlatými sedadly pro bohy i trůnem pro Ódina, se shromažďují všichni hrdinové, kteří našli smrt na bitevním poli. Valkýry, jež ve službách Odinových určují, kdo v boji padne, vedou bojovníky po jejich smrti do Valhally, kde rekové každý večer stolují s Ódinem, jedí maso kance Saehrimniho, aby obnovili své síly, a pijí medovinu, jež je získávána z vemena kozy Heidrún.
Střed
  • Midgard - svět lidí. Tento svět se nachází uprostřed, a proto se mu také někdy říká "středozem". Říše lidí symbolizuje fyzickou stránku naší bytosti. Se světem bohů, Ásgardem, je spojen mostem Bifröstem. Ten hlídá Odinův syn, bůh Heimdall.
  • Vanaheim - sídlo božského rodu Vánů (na západ od Midgardu). Z Vanaheimu pochází bohové Njörd, Freyja a Frey. Je to říše všeho rostlinného a organického, co je podřízeno bohu Freyovi. Nacházejí se zde plodivé a klíčivé síly přírody, které jsou Vány udržovány v neustálé rovnováze. Tento svět je přátelským a útulným místem, protože jsou tu božstva míru, plodnosti, zemědělství a blahobytu. Nicméně přes své hlavní schopnosti dokáží Vánové i tvrdě bojovat.
  • Jötunheim (Utgard) - země obrů (Jötunů, na východě). Je to drsná skalnatá země, bičovaná silným větrem. Je to země obrů, kteří ztělěsňují elementární energie chaosu, síly, ničení a zániku. Praotcem všech obrů a současně první živou bytostí je obr Ymir.
  • Múspellheim - ohnivý svět, domov ohnivých obrů (krajina jihu). Tento svět je domovem ohně, lávy, energie kosmických elektrických výbojů a taktéž síly čiré energie. Je obýván ohnivými obry, kterým vládne obr Surt, který v den Ragnaroku svým ohnivým mečem zničí svět. Je to země zkázy, ale současně i země, ze které vychází světlo a teplo. Svět tvoření a utváření, sídlo pudů, hnacích sil a vůle k uskutečňování.
  • Niflheim (Nifhel) - svět ledu, domov mlhy - "temný svět" (země severu). Domov prvních obrů (hrimthursar - "obři z jinovatky"). Nordický polární svět, který existoval již před stvořením světa, pravý opak Múspellheimu. Je říší chladu, zimy, mlhy, temnoty a ledu. Odsud ze studny vytékají mrazivé řeky života. Pánem ledu je had Nidhogg - symbol a zdroj všeho zla na světě. V této krajině vládne energie antihmoty, destruktivity a někdy nevyhnutelných omezení.
Pod zemí

  • Svartálfheim (Nidavellir) - sídlo trpaslíků a černých álfů (elfů). Představuje protipól říše světlých elfů. Obývají jej bytosti, které se vyznačují vlastnostmi jako proradnost, závist, lakota a chtivost, ale také vysoká umělecká zručnost. Trpaslíci jsou velmi schopní výrobci magických předmětů, které slouží bohům k boji s obry, cestám mezi světy a jiným účelům. Je to svět temnoty, ve kterém na sebe berou formu a podobu naše nízké pudy a emoce.
  • Helheim - říše mrtvých. Jeho vládkyní je Hel, napůl bílá, napůl černá; z jedné poloviny lidská bytost, z druhé příšera. Dcera Lokiho. Jedná se o tmavé nehostinné místo, symbolická oblast instinktů a nevědomí. Hell není možné opustit, protože jej obklopuje řeka Gjöll, vytékající ze studánky Hvergelmir, která se nachází u kořene Yggdrasillu. Dokonce ani bůh, jenž by jednou vstoupil do této říše, neměl by možnost odejít. Bránu do podsvětí uzavírá Thrymgjöll (též Helgrind - Pekelná mříž), neprostupná mříž, vyrobená třemi trpaslíky. Do této říše se dostávají ti, kteří nezemřeli hrdinskou smrtí, tedy ti, kteří zemřeli stářím nebo nemocí. Vyjma ovšem těch, kteří se utopili. Duše utonýlch odcházejí k bohyni Rán, manželce Aegiho, boha moře.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 FelixV FelixV | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:24 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama