MOTTO: "Hřebík, který čouhá, dostane kladivem."

Autorem veškerých kreseb na blogu je TARASKON.

Yggdrasil

10. listopadu 2008 v 18:40 |  SEVERSKÁ MYTOLOGIE
Yggdrasil - Strom života
Stromem života je obrovský jasan jménem Yggdrasil, který prorůstá devíti světy.
K tomuto stromu někdy Odin přivazoval svého koně Sleipnira, rychlejšího než vítr, protože to byl jedinný strom, který dokázal udržet bujného hřebce.
Na vrcholu stromu seděl zlatý kohout, který upozorňoval na všechny výpady proti Asgardu. Ve větvích seděl i obrovský orel, jehož mocná křídla způsobují, že nad světy duje vítr. Každý den slétával ke kořenům stromu a napadal hada Nidhogga. Orlovi pomáhal jestřáb (někdy uváděn jako krahujec), který přelétával svět. Mezi moudrým orlem a zlým hadem (někdy též drakem) pobíhá veverka Ratatosk, symbol nesvornosti a sváru. Nosí zprávy, ale také rozdmychává hádky a nepřátelství mezi orlem v koruně a hadem u kořene.
Tři kořeny jasanu prorůstají ke třem pramenům (studním).
Jeden kořen stromu zasahuje do hrůzyplné říše Niflheim - říše hada - zde pramení všechny řeky tekoucí do moře. Had okusuje kostry mrtvých a užírá i samotný Yggdrasil.
Druhý kořen je v království Asgard (sahá k Pramenu osudu), kde přebývají dísy Norny (dísy - nižší ženské bohyně). Jsou to tři stařeny ovládající lidské osudy. Reprezentují minulost (Urd), současnost (Verdandi) a budoucnost (Skuld) a udržují Yggdrasil při životě tím, že mu lijí na kořeny čistou vodu ze Studny osudu.
Třetí kořen leží v Utgardu (Jotunheimu), zemi obrů a sahá k Pramenu moudrosti, který střeží Mímir (obr - vodní duch, též rádce bohů). Yggdrasil je někdy také nazýván Mímameidr - Mímiho strom.
Odin musel obětovat jedno oko aby se z Pramene moudrosti mohl napít a získat tak nezměrnou moudrost.
Právě na samotném Yggradsilu získal Odin tajemství run, magických symbolů, jejichž prostřednictvím mohou lidé zaznamenat a pochopit svůj život. Děvět dlouhých nocí visel Odin na kmeni stromu připíchnutý oštěpem bez jídla a pití a nabízel se jako oběť. Na konci zkoušky Odin strašlivě vykřikl a s runami v rukou spadl ze stromu. Když vstal z mrtvých, věděl mnoho věcí, které zůstávají lidem ukryté. Věděl, jak léčit nemoci, jak ztupit ostří nepřítelovy zbraně, jak chytit šíp v letu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama