MOTTO: "Hřebík, který čouhá, dostane kladivem."

Autorem veškerých kreseb na blogu je TARASKON.

Keltská mytologie * nadpřirozené bytosti

13. června 2015 v 21:16 | Taraskon |  KELTOVÉ
Balor
Jednooký bůh. V irské mytologii náležel ke starší generaci božstev, k Fomóriům.

Banshee
Odvozeno od irského beansí(d), tj. "žena z (nitra) kopce" - "vílí žena". V křes'tanském podání královna víl. V českých zemích je ztotžňována s Moranou.
Tradovalo se, že banshee půjčují mužům, jdoucím do boje, své pláště neviditelnosti, ale málokterý muž jejich nabídku využije. Jsou zpodobňovány jako krásné mladé ženy s dlouhými zlatými nebo bílými vlasy, či naopak jako stařeny, oblečené do rudých nebo bílých rouch. Banshee vydávali různé skřeky, připomínající krákání vran, nebo smutné volání, pláč, kvílení. Odtud také další název pro banshee (kvílící žena). Tomu, komu se zjevily, ohlašovaly blízkou smrt.

Cailleach
V irštině toto slovo znamená stařena. Původně pravděpodobně jedna ze tří forem mateřské bohyně (dívka, žena, stařena). Je rovněž známa pod jmény Modrá čarodějka nebo Černá Annis.

Leprikón (Leprachán, Leipreachán)
Skřítkové nebo trpaslíci. Jsou zpodobňováni jako červenovlasý a červenovousý skřítkové-ševci v zeleném kabátku a špičatých botách. S kloboukem a brýlemi. Ještě v 19. století se ale zpodobňovali v červených šatech.
Ti, kdo se k nim chovají s úctou a dávají jim potravu, tomu se odmění. Pomáhají s hospodářstvím. Chamtivcům, na jejich hospodářství způsobují neúrodu a jiné škody. Obecně se věřilo, že kdo skřítka chytí, zbohatne, neboť leprikón mu výměnou za svou svobodu ukáže místo, kde má uložený hrnec zlata.

Fomóriové, Fomoriané, Fomóraigové
Z irštiny - ti z (krajiny) pod mořem. Podmořští bozi-obři. Byli popisováni jako jedoocí netvoři s jednou rukou a jednou nohou, s ovčí či kozlí hlavou.

Merlin (Myrddin, Myeddyn, Myrddhin)
Waleský driud, mudrc, básník. Legendární kouzelník, patřící k postavám artušovských příběhů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama