MOTTO: "Hřebík, který čouhá, dostane kladivem."

Autorem veškerých kreseb na blogu je TARASKON.

Keltské symboly - předměty

28. února 2016 v 12:44 | TARASKON |  KELTOVÉ
AMULET
Předmět, který měl zajistit ochranu před působením zlých sil, před návštěvami ze zásvětí, před smrtí, nebo naopak zajisti přízeň bohů, plodnost, zdar v konání.
Amulet mohl být vyroben třeba z kamene, hlíny, drahých kovů, železa, bronzu, skla, jantaru, kosti, rohoviny (vybraný materiál a jeho následný tvar měly významnou úlohu). Jiné amulety mohly být přímo z neopracovaného přírodního útvaru, jako třeba kančí kly, zuby šelem, ulity měkkýšů, paroží, rohy, úlomky pryskyřice apod.
Amulet mohl být symbolem určitého božstva (bota - ženský sexuální symbol, kanec - posvátné totemové zvíře, kůň - posvátné totemové zvíře, oko - měsíční kult, kolo - bůh oblohy a hromu), nebo mít obecný ochranný charakter.

JABLKO
Jeden z obecných symbolů zásvětí či smrti a znovuzrození. V mnoha legendách a ságách vystupuje jablko, jabloňová větévka, Avalon ("ostrov jabloní"), apod.
Dodnes se na Štědrý večer rozkrajuje jablko, kde zdravý a kompletní jádřinec - hvězdička - značí symbol života a křížek, či jinak neúplný jádřinec je symbolem smrti.

KAMENY
Důležitá přírodnina na výrobu zbraní, obydlí, kultovních míst (dolmeny, menhiry) a předmětů. Kameny, podobně jako stromy mohly provázet lidi v nejdůležitějších etapách života: narozením, zráním (hrou), obnovou (spánkem), léčením, plodností a radostí, smrtí (náhrobky). Kameny ve tvaru falu byly spojovány s kultem plodnosti

KOTEL
Obětní, pohřební i votivní nádoba s hlubokou symbolikou. Ceněný majetek. Pravděpodobně jistá podoba se středověkým artušovským svatým grálem. Pro svou mnohostrannost využití (příprava a uchovávání pokrmů, ukrývání pokladů, vzývání mrtvých na posvátném pohřebišti) se stal kotel symbolem nadbytku, pohostinnosti, obnovy/vyléčení, omlazení, znovuzrození, moudrosti. Bez kotle se neobešla žádná keltská domácnost, knížata, králové, ale ani druidové a bohové. Kolem kotle se scházela celá společenství; v tomto ohledu nahradil kotel starší symboliku ohniště. Kotle spojují životadárné prvky oheň a vodu. Byly pokládány za božskou formu, ze které, jako z klína mateřské bohyně, vzniká život, který tato bohyně může zase zničit.

LYRA/HARFA
Lyra se označovala jako "dřevo radosti" s nejméně třemi melodiemi: smíchem, vzdycháním a ukolébáváním (tři vlastnosti harfeníka: přinášet smích, slzy a spánek. Harfa se stala symbolem nesmrtelnosti duše. V Irsku se harfa stala oficiálním národním emblémem.

ROH
Sjednocuje ženský a mužský princip. Symbol bojovnost, plodnosti a rozmnožování. Roh hojnosti obsahuje dary mateřské bohyně. Pití z rohů symbolizuje obnovení a oživení životních sil. Rohy nejrůznějších zvířat zdobili Keltové své helmy.

TORQUES
Nákrčník z železa, bronzu, zlata, spletený z několika pramenů. Koncové knoflíky se zpracovávaly do nejrůznějších podob. Nákrčník nosili muži i ženy. Předpokládá se, že měl znázorňovat měsíc. Původně symbolizoval sílu, moc a ochranu. Oblíbený votivní dar bohům. Posléze se z něj stal šperk, ozdoba.


TRIQUETRA
Pochází z latiny tri - tři, a quetrus - roh. Magický symbol, pravděpodobně značící neoddělitelné spojení tří prvků. V keltské kultuře byla trojka velmi silným symbolem. Spojení tří prvků může značit: narození-život-smrt; minulost-současnost-budoucnost; začátek-střed-konec apod.


TRISKELION (TRISKELE)
Tříramenný spirálový sluneční symbol indoevropského původu. Pochází z řeckého "trojnohý" - skládající se ze tří ohnutých lidských nohou (znak ostrova Man), nebo ze tří do sebe zapadajících spirál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama